< Back

Science café: cirkulární gramotnost

11. 6. 2023

352726048 616019033957798 6101240998855241801 n

Ve středu 7. června proběhlo v prostorách Stam Europa v Bruselu již tradiční Science Café. Tentokrát akce probíhala v rámci Zeleného týdne EU, tematicky se tedy zabývala problematikou oběhového hospodářství a cirkulární gramotnosti.

Téma se v současné době těší velké oblibě, což ukázal i vysoký počet diváků. V současnosti se jedná o velmi důležité téma, jelikož dnešní hospodářský model spoléhá na nevyčerpatelnost zdrojů a není šetrný k životnímu prostředí. Oběhové hospodářství však klade důraz na zvýšení životního cyklu výrobků, a snaží se o minimální dopad na environment.

O tématu diskutovali Vladimír Kočí, vedoucí Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie a děkan Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT, a Pavel Zedníček, generální ředitel Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN). Debatu moderoval Petr Holík, který se ve svém portfoliu může chlubit např. založením a spolupořádáním Podcastu 2050. Všichni hosté divákům nabídli skutečně hluboký a zajímavý vhled do problematiky. Upozorňovali například na to, že ani v České republice jsme zatím danou myšlenku zcela nepřijali a měli bychom tak pracovat na nastartování tohoto modelu a odpoutat se od rovnice „větší spotřeba zdrojů znamená růst hospodářství“.

Po samotné debatě následovalo Q&A, u kterého byl opět vidět velký zájem publika vzdělávat se na dané téma. Otázky směřovaly především ke snaze pochopit, jak jako jedinci můžeme přispět k takovému oběhovému hospodářství, či alespoň nejít v našem každodenním životě proti tomuto konceptu.

Po velice přínosné debatě mohli hosté dále debatovat nejen o tomto tématu nad sklenkou jihomoravského vína a bohatým občerstvením, které pro ně Zastoupení připravilo.

Akce se již tradičně uskutečnila ve spolupráci s Českou styčnou kanceláří pro vzdělávání a výzkum v Bruselu (CZELO), Českým centrem v Bruselu a Pražským domem v Bruselu.

Na fotografie z akce se můžete podívat v naší galerii ZDE. Záznam celé debaty najdete na našem youtubovém kanálu.