< Back

KONFERENCE INNOVATION VARIETY IN CZECH REGIONS

14. 12. 2022

Inovace 2

V úterý 13. prosince proběhla ve Výboru regionů celodenní konference na téma ROZMANITOST INOVACÍ V ČESKÝCH REGIONECH: České osvědčené inovační postupy a zkušenosti v různorodých odvětvích, jejíž hlavním koordinátorem byla právě kancelář Zastoupení Jihomoravského kraje při EU společně s Českou styčnou kanceláří pro vzdělání a výzkum (CZELO).
Představitelé českých inovačních center, akademické a privátní sféry diskutovali v Bruselu se zástupci Evropské komise o vytváření prosperujícího inovačního ekosystému v České republice. Konference se uskutečnila pod záštitou českého předsednictví v Radě EU a jejím hlavním cílem bylo šířit povědomí o českém inovačním ekosystému a vyzdvihnout důležitost podpory inovací v Česku. Mezi partnery akce patřilo Hlavní město Praha (Pražský dům v Bruselu), Inovační centrum Olomouckého kraje, Liberecký kraj, Moravskoslezské inovační centrum, Technologické inovační centrum Zlín, Plzeňský kraj a Síť vědecko-výzkumných evropských regionů (ERRIN).

Konferenci otevřela úvodní zprávou komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělání a mládež Mariya Gabriel, kancelář CZELO následně přiblížila inovační ekosystém v České republice. Program byl dále rozdělen do dvou bloků – ranního a odpoledního. Součástí každého z nich byla jedna tzv. “pitch session”, neboli série krátkých prezentací jednotlivých účastníků, a debata.

Celý den moderovala Jana Drbohlavová, národní expertka z brněnského CEITEC VUT, vyslaná na Generální ředitelství Evropské komise pro výzkum a inovace (GŘ RTD). Dopolední program zaměřený na regionální politiky, strategie a perspektivy inovací se skládal z představení inovačních ekosystémů v jednotlivých regionech. Každý participující kraj tak nastínil aktuální regionální inovační situaci. Následovala panelová debata, která propojila regionální zástupce a zástupce z úrovně evropské. Dalším tématem byla síť Ynovate, která propojuje inovační centra v českých regionech. Za Jihomoravské inovační centrum (JIC) se debaty zúčastnil RIS manažer David Uhlíř. Odpolední část programu poskytla náhled do české inovační praxe. Nejdříve byly prezentovány příklady úspěšných českých start-upů, včetně jihomoravského start-upu NenoVision, jehož prezentace se ujal Jan Neuman, a do následné panelové debaty se připojily také regionální agentury a inovační centra. Závěrem shrnula Táňa Hálová Perglová ze Stálého zastoupení ČR při EU závěry k inovační agendě v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Fotografie z konference najdete v naší galerii ZDE.