< Back

Edu Café na téma boje s dezinformacemi skrze vzdělávání

16. 11. 2022

315874189 3395012884066762 4835695348050252170 n

V pondělí 14. listopadu se v prostorách StamEuropa v Bruselu uskutečnila další zajímavá akce. Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu (CZELO) a Zastoupení Jihomoravského kraje při EU v Bruselu spolupořádaly v pořadí již druhou vzdělávací besedu, tzv. EduCafé, která cílí nejen na odborníky na vzdělávání, ale také na všechny zájemce z řad široké veřejnosti. Diskuse i následné dotazy byly vedeny v anglickém jazyce.

Tématem druhého EduCafé bylo přiblížení toho, jak lze skrze vzdělávání bojovat proti dezinformacím, které představují vážné riziko pro naši společnost. Hosté na toto téma pohlíželi jak v kontextu vysokoškolského vzdělávání a přípravy učitelů (včetně mediální gramotnosti), tak na úrovni vzdělávacích aktivit pro studenty a mládež.

Pozvání do debaty přijali:

  • Josef Šlerka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který se specializuje se na sociální média, analýzu síťových dat a sémiotiku. Jeho výzkum se zaměřuje na symbolickou analýzu, strojovou analýzu přirozeného jazyka, médií a mediální krajiny (dezinformační weby, konspirační teorie a jejich vnímání).
  • Kamil Kopecký, který působí jako docent na Katedře českého jazyka Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Zaměřuje se na rizikové formy online komunikace, ochranu osobních údajů, mediální gramotnost a související jevy (dezinformace, fake news, masmédia atd.).
  • Lucie Čejková, novinářka a vědkyně, která působí ve Fakescape jako lektorka a je zároveň výzkumnou pracovnicí na Katedře mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Zaměřuje se především na zlepšování mediální gramotnosti seniorů.

Moderace debaty se ujala Aneta Zachová z portálu EURACTIV.cz.

V rámci prezentací i následné debaty zaznívala zajímavá čísla, jako například to, že 16 % Čechů souhlasí s tím, že covid byl vytvořen záměrně v laboratořích za účasti finančního kapitálu Billa Gatese nebo také to, že 10,4 % učitelů průřezově skrze stupně vzdělávání nerozezná dezinformace a šíří je dál v rámci výuky i mimo ni. Diskutující se zaměřili například právě na vysvětlení těchto statistik a přiblížení problému, kterým běžná veřejnost čelí při kontaktu s podobnými dezinformacemi.

Po odborných prezentacích a otázkách z řad publika se v druhé části dostalo i na hru Fakescape, kde si přítomní mohli zkusit, zda poznají dezinformační kampaň v rámci prezidentských voleb v imaginární zemi Fakeland. Po této hře následovalo uzavření debaty, poděkování přítomným a pozvánka na neformální networking nad sklenkou jihomoravského vína.

Na fotografie z akce se můžete podívat v naší fotogalerii ZDE. Záznam debaty je dostupný na našem youtube kanálu.