< Back

Společnost CEMENTUM na EU Design Days 2022

16. 6. 2022

koc eu

EU Design Days 2022

Zastoupení Jihomoravského kraje při EU se dne 10. června 2022 zúčastnilo již desátého ročníku EU Design Days. Letošní ročník se zamýšlel nad tím, zda krása může skutečně zachránit svět a jak může design přispět k zelenému přechodu a pomoci nám dosáhnout cílů Zelené dohody pro Evropu

Událost je iniciativou Evropské sítě vědecko-výzkumných regionů (ERRIN), jejíž členem je i Jihomoravský kraj jako jediný kraj z České republiky. Cílem EU Design days je podporovat design a kreativitu jako nástroje pro inovace. Tentokrát se jednalo o doprovodnou akci festivalu New European Bauhaus Fest.

Iniciativa Nového Evropského Bauhausu vyzývá nás všechny, abychom si společně představili a vybudovali udržitelnou a inkluzivní budoucnost, která bude rovněž krásná pro naše oči, mysl i duše.

Akce začala třemi diskusními panely. První z nich se zaměřil na nové modely politiky a řízení. Piotr Swiatek z Vysoké školy v Cardiffu se zamyslel nad nově vznikající rolí politického designéra a nad tím, jak bychom měli zapojit občany do rozhodování o politice, když jsou častokrát nedůvěřiví vůči svým vládám. 

piotr

Ve druhém panelu řečníci představili produkty, se kterými pracují. Např. německá společnost Paprfloor účastníkům ukázala typy papírových koberců, které navrhli. V tomto panelu se představil také Ondřej Koc se společností CEMENTUM, jež pracuje s udržitelným betonem bez přírodního kameniva.

cementum produkt

Poslední panel byl zaměřen na univerzity a aktivity studentů. Během tohoto panelu se představili zástupci z Norska a Dánska, kteří poukázali na důležitou roli univerzit v dosahování cílů udržitelného rozvoje. 

Následně se účastnici a řečníci rozdělili do několika skupin a pokračovalo se samostatnými workshopy, aby bylo možné vytvořit interaktivnější a poutavější prostředí. Jeden z workshopů nesoucí název Za domem: různé cesty k dosažení udržitelnosti byl veden Ondřejem Kocem z jihomoravské společnosti CEMENTUM, který se společně s účastníky a s Riccardem Pinottim z EURAC Research zamýšlel nad tím, zda je stavba budov udržitelným způsobem dražší než tradiční metodou, jaký materiál by mohl být vhodný jako plnohodnotná náhrada písku a štěrku v betonových směsích či jaké technologie by se měly upřednostnit při loubkové rekonstrukci renovace budovy.

04.02.01 workshop 2

Společnost Cementum se zabývá výrobou udržitelných betonových produktů s důrazem na design a maximální využití druhotných surovin. Cílem společnosti je snížení environmentálních dopadů betonových výrobků a úspora přírodních zdrojů. Udržitelné betonové výrobky se vyrábí ze stavební a demoliční suti, čímž se naplňují principy oběhového hospodářství.

 

To download