< Back

Nikola Zemanová

20. 8. 2021

Hranolky

Můžeš se, prosím, krátce představit?

Jmenuji se Nikola, je mi 25 a momentálně studuji ve švédském Göteborgu magisterský obor Global Studies. Jelikož už studium pomalu končím a v Bruselu se mi zalíbilo, ráda bych na nějakou dobu nyní přesídlila tam. :)

Proč sis pro svou stáž vybrala Belgii a Brusel?

Už delší domu jsem si pohrávala s myšlenkou, že by bylo super zažít EU na vlastní kůži. Ačkoliv jsem během studia získala teoretické znalosti, jakým způsobem funguje EU, postrádala jsem praktické zkušenosti. A jaké míso je lepší pro získávání odborných znalosti a zkušenosti než samotné centrum EU. A celkově jsem stáž v Bruselu vždy vnímala jako docela nezbytnost pro všechny studenty, kteří se věnují mezinárodnímu dění, protože zkrátka teorie je jedna věc, ale praxe je naprosto nezbytná.

Jak dlouhá byla tvá stáž v Bruselu a co bylo její náplní?

Na stáži jsem byla celkem půl roku, od února do července 2021. Hlavní náplní práce byla účast na konferencích a webinářích a následné vytváření zápisů z těchto akcí, přičemž tyto zápisy Zastoupení dále předávalo příslušným organizacím a institucím v kraji. Kromě toho jsme také spolu s ostatními stážisty řešili e-maily bruselské kanceláře či čas od času prováděli rešerše a výtahy z různých relevantních dokumentů. Dále jsem se spolupodílela na správě sociálních sítí, kdy jsme, také spolu s ostatními stážisty, vymýšleli zejména příspěvky na Facebook a Instagram. V neposlední řadě jsem také pomáhala s nahráváním týdenního podcastu ohledně toho, co se za uplynulý týden v EU odehrávalo. Náplň stáže tedy byla celkově velmi různorodá, což je super.

Co bylo pro tebe na stáži nejtěžší?

Upřímně si myslím, že celkově bylo nejtěžší zvládat home office, a to v tom smyslu, že člověk se musí naučit opravdu precizně si zorganizovat čas, pokud nechce prosedět celý den u počítače, kdy po pár měsících je těžší a těžší udržet si pozornost. Je mi jasné, že během pandemie se se stejnou potíží potýkala celá řada lidí, tak si na to nechci moc stěžovat, ale když se zpětně zamýšlím, co bylo nejtěžší, bylo to opravdu toto. Před stáží jsem se trochu obávala, jestli budu všemu rozumět a zvládat poměrně širokou agendu, o kterou se Zastoupení zajímá, ale jelikož jsem se snažila docela důkladně připravit, a navíc celý tým byl vždy příjemný a ochotný poradit, rychle jsem pochopila, že mé počáteční obavy byly zcela zbytečné. :)

Co ti stáž přinesla? Čím tě obohatila?

Stáž mi ukázala, jak EU funguje v praxi, za což jsem velmi vděčná, protože ani ty nejlepší univerzitní přednášky či knihy nemohou tu „přímou zkušenost“, kterou díky stáži získáváme, vůbec zastoupit. Celkově jsem se dozvěděla mnoho informací nejen o EU, ale také o regionálním rozvoji a věřím, že tato stáž byla důležitou životní zkušeností, která mi nejen rozšířila obzory, ale také mi pomohla uvědomit si své priority a cíle do budoucna.

Využití v budoucnu?

Celkově si myslím, že znalosti a zkušenosti, které jsem mohla díky této stáži nasbírat, budu ve velké míře schopna využívat při mém dalším profesním vývoji. Věřím, že se mi tato stáž bude nejen hezky vyjímat v životopise, ale také budu určitě mít možnost dále využívat všechny své jasnější představy o fungování EU a svoji lepší orientaci v aktuálních evropských tématech.

Velmi ráda bych také své zkušenosti využila ke zlepšování povědomí o EU u nás, jelikož si myslím, že celkově v Česku trochu chybí právě tento typ informací – tedy o tom, jak EU prakticky funguje, kde všude nám pomáhá/může pomoci atd.

Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Evropská unie?

Brusel, (spolu)práce, společná vize, rozmanitost, Zelená dohoda

Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Jihomoravský kraj?

Brno, víno, tradice, pohoda, kultura

Co tě nejvíce pozitivně překvapilo?

Do jisté míry mě pozitivně „překvapila“ pestrá pracovní náplň (i když jsem s ní předem počítala, byla jsem ráda, že tomu tak opravdu bylo J), která člověku alespoň trochu pomáhala vypořádat se s home officem. Člověk měl každý den možnost přiučit se něčemu novému, čehož jsem si vážně cenila. A také hned ze začátku stáže mě mile překvapila skvělá pracovní a týmová atmosféra, zejména to, jak holky přistupovaly k nám stážistům, dávaly nám prostor pro vlastní iniciativu a kreativitu a člověk si tak připadal také jako důležitá součást týmu.

Co tě naopak negativně překvapilo?

Asi celkově doprava v Belgii. Jakmile jsem sesedla z kola, vždycky se kolem objevily potíže. Vlaky stávkovaly, nabíraly klidně hodinová zpoždění, nebo prostě nejely. A když jsem se rozhodla pro auto, namísto pro vlak, tak jsem většinou ten čas, který bych strávila ve zpožděném vlaku, nakonec strávila hledáním parkovacího místa, což mě první dva, tři měsíce vážně stresovalo, jelikož jsem na tento „problém“ nebyla ze Švédska úplně zvyklá. Ale jakmile jsem si uvědomila, že mám prostě vážně smůlu a pokaždé, když vyjedu do kanceláře, tak nemám šanci dojet bez potíží, tak nějak jsem se s tím smířila. A aspoň jsem pak měla „důvod“ se odměnit vaflí nebo čokoládou – přece jsem si je po těch trablích na cestách vždycky zasloužila, ne že ne! :)

Doporučila bys stáž na Zastoupení Jihomoravského kraje i dalším studentům? Co bys jim vzkázala?

Rozhodně! Jakákoliv stáž je cenná zkušenost na celý život. A stáž na Zastoupení Jihomoravského kraje je super nejen pro profesní, ale i osobní život – budete mít možnost pracovat se super lidmi, v příjemném prostředí a navíc činnosti, které budete mít na starost jsou fakt různorodé, takže nehrozí, že byste se nudili, nebo vás trápil stereotyp. A Brusel jako takový je místo, které, ač to může znít jako klišé, vás vždycky namotivuje a nabije tou správnou energií.

 

Děkujeme! :)