< Back

Anna Ondřichová

31. 3. 2017

Anna 1

Rozhovor se stážistkou Zastoupení Jihomoravského kraje v Bruselu Aničkou

 

Můžeš se nějak krátce představit?

Jmenuji se Anna Ondřichová. Jsem absolventkou Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity v Brně a mám vystudovaný obor Socioekonomický a environmentální rozvoj regionu.

 

Proč sis pro svou stáž vybrala Belgii a Brusel?

Brusel je takzvaným „hlavním městem“ Evropy, místem koncentrace inovačních myšlenek, místem původu mnoha politik, které nás jako občany EU i municipality, regiony a státy ovlivňují v každodenním životě. Role a zastoupení regionů zde v Bruselu je klíčová pro jejich rozvoj. Myslím si, že pro státy historicky ovlivněné totalitním vedením komunistů vlastně zcela nezbytná. Jedině zde jste schopni navázat strategická partnerství, inspirovat se jinými regiony a přemýšlet nad inovacemi ve vašem vlastním kraji. Takže vlastně proto – protože jsem chtěla vidět regionální rozvoj z úrovně EU, vidět dvousměrnou komunikaci region-EU a EU-region.

 

Jak dlouhá byla tvá stáž v Bruselu a co bylo její náplní?

Má stáž trvala pouhé 2 měsíce (doba absolventské stáže). Její náplní byla účast na mnoha konferencích, seminářích a debatách, vytváření zápisů z těchto akcí, které Zastoupení JMK dále komunikuje. Mimo tyto aktivity jsem měla možnost se z pozice organizátora účastnit i jiných akcí, např. autorského čtení s panem Arnoštem Goldflamem nebo vyhlášení Evropského stromu roku a příprav Czech Street Party, kulturně-hudební akce, jenž se koná každý červen v Bruselu (letos 16. června! Přijeďte!). Mimo to Zastoupení JMK často figuruje jako „virtuální mezičlánek“ mezi univerzitami a dalšími organizacemi v kraji, které propojuje s jinými subjekty v EU a napomáhá tak realizaci mnoha projektů financovaných z fondů EU. Dle mých informací se mi snad podařilo přispět svou troškou do mlýna a na univerzitách se rýsují nové projekty!

 

Co bylo pro tebe na stáži nejtěžší?

Bruselské prostředí a počasí. Jsem zvyklá cestovat i na jiné kontinenty a stáž v Bruselu rozhodně nebyla mým prvním dlouhodobým zahraničním pobytem, nicméně Brusel je opravdu velmi specifické místo. Chvíli trvá, než si zvyknete a zorientujete se. Když budete mít štěstí a budete bydlet v turecké čtvrti, nějakou dobu na Belgičana vůbec nenarazíte. Takže nejezděte na 2 měsíce ale určitě na delší dobu. A počasí? Když uslyšíte, že tady hodně fouká a prší, tak tomu věřte!

 

Co ti stáž přinesla? Čím tě obohatila?

Dozvěděla jsem se mnoho informací o regionálním rozvoji, které není možné získat ve školních lavicích, udělala si obrázek o EU, získala mnoho zkušeností a inspirace z jednání s lidmi, zlepšila jsem si své vyjadřovací schopnosti, načerpala mnoho inspirace k organizování vlastních akcí a snad i navázala pár přátelství.

 

Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Evropská unie?

Brusel, modrá a žlutá, volný trh, pracovní příležitosti, přeshraniční spolupráce, projekty, mezinárodní partnerství (7… nevadí? Stručnost není moje kladná vlastnost)

 

Jakých prvních 5 věcí tě napadne, když se řekne Jihomoravský kraj?

Brno, Pálava, víno, cyklostezky a my – moravský holky!

 

Doporučila bys stáž na Stálém zastoupení Jihomoravského kraje i dalším studentům?

Určitě ANO. Spíš bych ji v rámci studia regionálního rozvoje POVINNĚ předepsala, a to nejlépe co nejdříve již během bakalářského studia.

 

Co bys jim vzkázala?

Neváhejte a jeďte. Neseďte doma. Zjišťujte si, co všechno můžete dělat, jaké granty Vám škola nebo jiné organizace nabízí a využívejte jich, dokud můžete. „Nemám peníze“ jsou většinou jen výmluvy a schovávání se za vlastní pasivitu a lenost. Všechno vždycky nějak jde a ty zkušenosti jsou k nezaplacení.

To download